Rodzaje osłon okiennych, które wybrać

Przez Redakcja w dniu

Osłony okienne:

Żaluzje

Markizy

Rolety

Rolety rzymskie

Jeśli chcemy zakupić osłony okienne, musimy najpierw zastanowić się czego tak naprawdę od nich oczekujemy. Warto dowiedzieć się, jakie jest ich praktyczne zastosowanie, aby nie dokonać zakupu, kierując się jedynie względami estetycznymi.

Najpierw zastanowiłabym się nag tym którą najważaniejszą funkcje mają spełnić:

  • dawkowanie promieni słonecznych,

  • termoizolacyjne,

  • ochronne,

  • izolujące od hałasu,

  • stanowić dodatkową ochronę przed włamaniem.

Przy wybieraniu rodzaju osłon okiennych trzeba wziąć pod uwagę kształt i wielkość okien, a także sposób ich otwierania. Warto również zadać sobie pytanie, czy roleta ma spełniać funkcje czysto użyteczne, czy ma stanowić główny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Trzeba wziąć pod uwagę kierunki świata, na jakie wychodzą nasze okna i zdecydować, jakiej grubości osłony zakupić. Jeśli posiadamy dom, willę lub budynek o dużej ilości okien, warto rozważyć funkcjonalne rozwiązanie w postaci rolet sterowanych automatycznie. Do osłonięcia tarasu lub ogrodu wystarczy ozdobna markiza.


Roletki tekstylne

To bardzo popularne rozwiązanie, ze względu na mnogość wzorów i kolorów, grubość oraz umiarkowaną cenę. Wykonane są najczęściej z tkanin bawełnianych i poliestrowych, mogą być też bambusowe.

Podniesione, odsłaniają pięknie całą połać okna, dzięki czemu do pomieszczenia wpada duża ilość światła z zewnątrz. Specjalna kaseta z rolką montowana jest do zaczepów przytwierdzonych do ramy okna. Roleta podnoszona jest za pomocą łańcuszka lub sznurka. Innym rodzajem tego typu osłony okiennej jest roleta marszczona, zwijana w fałdy za pomocą linek, które są przeciągnięte z tyłu przez rzędy kółeczek, albo roleta rzymska, która podzielona jest na regularne części za pomocą cieniutkich listewek i po podciągnięciu układa się w fałdy.

Żaluzje poziome i pionowe

Uniwersalne, dostępne w wielu kolorach i fakturach. Wykonane są najczęściej z aluminium lub PVC, ale mogą być również drewniane, a przypadku żaluzji wertykalnych – także z tkanin poliestrowych, włókna szklanego i innych materiałów.

Żaluzje poziome, montowane do ramy okna, utrzymywane są za pomocą napiętych linek. Do ich podnoszenia oraz ustawiania lamelek pod różnymi kątami służą pokrętła i wałki. Żaluzje mogą być też umieszczone w prowadnicach bocznych. Lamelki żaluzji mają standardową szerokość 25 mm, ale dostępne w sprzedaży są też o szerokości 16 mm. Warto zainwestować w żaluzje aluminiowe odbijające światło, natomiast przy wyborze plastikowych trzeba mieć świadomość, że pod wpływem letnich, wysokich temperatur mogą się odkształcać, a poziom zacieniania jaki są w stanie zapewnić, nie jest taki, jak w przypadku żaluzji aluminiowych. Mniej popularne są eleganckie, ale nieco grubsze i cięższe żaluzje drewniane, które ze względu na ciężar sprawdzają się lepiej w małych oknach. Lamelki dostępne są w szerokościach 25, 35 i 50 mm, mają zazwyczaj grubość 2 mm, co powoduje, że pomieszczenie może być dość ciemne, nawet przy optymalnym kącie nachylenia lamelek.

Żaluzje pionowe, czyli wertykalne, często wybierane są do pomieszczeń biurowych, ale ich zastosowanie jest duże szersze. Dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Ich lamele mają szerokość od 6-13 cm, na dole połączone są łańcuszkiem kulkowym. Nadają się do każdego rodzaju okien, również nietypowych. Mogą być montowane nawet pod skośnymi sufitami. Żaluzje pionowe mogą być wyposażone w elektryczne sterowanie za pomocą pilota.

Rolety zewnętrzne

Tego typu rozwiązanie stanowi ochronę nie tylko przed słońcem, ale i przed hałasem, utratą ciepła oraz przed włamaniem. Najlepiej swoją rolę spełniają rolety aluminiowe, przesuwane wzdłuż przytwierdzonych do ościeża okiennego aluminiowych prowadnicach bocznych. Poruszają się cicho i łagodnie, dzięki zastosowaniu gumowych uszczelek. Niewielkich rozmiarów rolety nawija się ręcznie za pomocą linki, większe za pomocą korby lub automatycznie – za pomocą pilota.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem są rolety nakładane, montowane bezpośrednio do zakupionego okna. Tego typu rolety charakteryzują się świetnymi parametrami izolacji termicznej, dzięki wykorzystaniu styropianu. Rolety zewnętrzne adaptacyjne to takie, które można zainstalować na już istniejących, zamontowanych oknach. Natomiast decyzję o zakupie rolet nadprożowych trzeba podjąć na etapie projektowania budynku, wymagają one bowiem wolnej przestrzeni pomiędzy górną przestrzenią okna, a belką nadprożową. Rolety Eko Plast dostępne są w różnych kolorach i okleinach. Można zamontować do nich funkcjonalny dodatek – rolowaną siatkę przeciwinsektową.

Markizy

Przed podjęciem decyzji o wielkości markizy warto poświęcić trochę czasu na obserwację pozycji słońca z perspektywy miejsca, gdzie ma być zamontowana markiza. Najbardziej popularne rozmiary markiz osiągają szerokość od 3-7 m, zasięg to zazwyczaj około 3,6 m. Markizy montuje się najczęściej w ogródkach kawiarnianych i restauracyjnych, gdyż ze względu na swoje wysokie walory estetyczne stanowią oryginalną ozdobę, która przyciąga klientów. Coraz częściej jednak montuje się je nad tarasami i ogrodami domów.

Chronią przed słońcem, dając przyjemny cień. Pomagają w zachowaniu optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczenia. Można je łatwo złożyć. Wykonane są z impregnowanej tkaniny syntetycznej. Ich konstrukcja opiera się szkielecie z pomalowanego proszkowo aluminium. Mogą być sterowane automatycznie, za pomocą pilota. Można je nabyć wraz ze sterowaną automatyką pogodową, powodującą automatyczne rozkładanie się i zwijanie o stałych porach lub w wyniku zmiany warunków atmosferycznych.

Rewolucyjne refleksole

To nowe rozwiązanie, wchodzące na europejski rynek. Refleksole chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem, nie przepuszczając promieni UV. Montowane są po zewnętrznej stronie budynku, a ich cechą charakterystyczną jest sposób mocowania. Nie są montowane bezpośrednio do okien:  pozwala to na kreowanie bryły obiektu jakby na nowo. To świetny pomysł na zmianę architektury budynku, jej odświeżenie. Sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych biurowcach oraz w budynkach typu uniwersytet czy kino, gdzie refleksole całkowicie zaciemnią wnętrze.

Żaluzje fasadowe

Spełniają podobne do refleksoli funkcje. Osłaniają pomieszczenia przed promieniowaniem UV, pozwalając na zachowanie komfortu pracy i przyjemnej temperatury w pomieszczeniach. Żaluzje fasadowe montowane na zewnętrznej stronie elewacji budynku, przy otworach okiennych. Lamele żaluzji mogą być całkowicie schowane w kasecie, opuszczone do dowolnej pozycji. Dodatkowo można sterować płaszczyznami kąta wychylenia. Żaluzje fasadowe, oprócz zalet czysto użytkowych, posiadają także walory estetyczne. Z pewnością nadadzą budynkowi nowoczesny, industrialny wygląd.

Rolety rzymskie

Roleta rzymska przystosowana jest do montażu:
– do sufitu,
– na ścianę,
– lub bezinwazyjnie na ramę okna

Jeśli pragniesz w szybki sposób odmienić swoje wnętrze, nadając mu wyjątkowego charakteru roleta rzymska jest idealnym wyborem.

Posiada szeroką gamę tkanin do wyboru. Od motywów kwiatowych poprzez geometryczne wzory, pastelowe lub soczyste kolory aż po praktyczne czernie i szarości.

Roleta dostępna jest również z tkanin o różnym stopniu zaciemnienia, od półprzezroczystych do zaciemniających, dzięki czemu dopasujesz ją do każdego pomieszczenia: salonu, kuchni, czy pokoju dziecięcego.

Kategoria: Blog | Komentarze: 0

Avatar for Redakcja

Redakcja

Napisz pierwszy komentarz!

Pozostaw odpowiedź