Styl Country we wnętrzu

Przez Redakcja w dniu

Co zwraca uwagę w stylu wiejski
Prostota form. Meble i naczynia były z gruba ciosane, masywne, a więc trwałe – tak by mogły służyć wielu pokoleniom. Ich nieskomplikowane kształty nie zmieniały się z upływem lat.
Naturalne materiały. Pozyskiwano je w najbliższym sąsiedztwie. Były to rodzime gatunki drzew, glina (z niej wypalano grube naczynia) oraz len i wełna – z ich włókien tkano tkaniny ubraniowe, pościelowe i dekoracyjne na kilimy, dywaniki, serwety itp. Z żelaza wyrabiano narzędzia, okucia mebli, garnki, a nieraz także przedmioty dekoracyjne.
Nawiązywanie do przyrody. W naturze szukano nie tylko surowców i pożywienia, ale też ozdób i twórczych inspiracji. Izby były dekorowane np. zawieszonymi u powały ziołami, jemiołą. W kątach stały snopy zbóż, pęki tataraku, a na stołach – polne albo ogrodowe kwiaty.
Ornamentyka. Malowane lub haftowane wizerunki zwierząt domowych i roślin z najbliższej okolicy – mocno uproszczone, wręcz schematyczne, często o zachwianych proporcjach, nieraz mocno zdeformowane (przedstawione niezgodnie z zasadami perspektywy). Uwagę zwraca również rzeźba ludowa – figurki świętych oraz zwierząt – którą anonimowi twórcy podnieśli do rangi prawdziwej sztuki.
Żywe kolory. Najczęściej podstawowe, czyli czerwień, błękit, zieleń i żółć – uzyskane z naturalnych barwników, a więc czyste, bez żadnych niuansów kolorystycznych i półcieni. Przedmioty w takich barwach kontrastowały z brązowo-beżowym tłem (drewniane meble, podłogi, nierzadko sufity i ściany) i rozweselały wnętrza.

Kategoria: Blog | Komentarze: 0

Avatar for Redakcja

Redakcja

Napisz pierwszy komentarz!

Pozostaw odpowiedź