styl Klasyczny
Styl klasyczny
Co zwraca uwagę w klasycyzmie:
- Nawiązania do antyku. Szczególnie popularne były kolumny – pojawiały się nie tylko jako element architektury we wnętrzu, ale także jako motyw zdobniczy. Kształt kolumn miały framugi drzwi, stojaki na popiersia i na wazony, obudowy kominków, świeczniki i inne drobne domowe przedmioty. Wszechobecne były również amfory – ich formę przybierały podstawy lamp, wazony i pozostałe dekoracyjne naczynia. Bardzo popularne w tym stylu wzory, jak postacie bóstw, sfinksów i chimer, girlandy kwiatów, medaliony, to również dziedzictwo starożytnej kultury.
- Symetria – główna zasada aranżacji wnętrza, której był podporządkowany dobór wszystkich mebli i przedmiotów dekoracyjnych (oczywiście również zbudowanych symetrycznie) oraz ich umiejscowienie. Wnosiła ona do klasycystycznych wnętrz harmonię i atmosferę spokoju, idealną do wypoczynku.
- Komplety mebli – wyposażenie wnętrza było utrzymane w jednolitym stylu. Wszystkie sprzęty drewniane robiono z tego samego gatunku drewna i ozdabiano identycznymi motywami, a meble tapicerowane obijano taką samą tkaniną (nierzadko szyto z niej również np. zasłony).
- Spokojna kolorystyka – brązy w ciemnych odcieniach i beże łączone z chłodnymi barwami (np. błękitem). Odrobinę ożywienia wprowadzają akcenty połyskliwego złota.
- Luksusowe materiały, które nie niszczyły się szybko, a więc marmur, szlachetne gatunki drewna, złoto albo złocony brąz. Z tkanin – przede wszystkim jedwabne adamaszki i tapiserie, zwane też gobelinami, czyli ręcznie tkane „obrazy” z wełny i jedwabiu.