Mozaika do wnętrz i ogrodów

Przez Redakcja w dniu

Film prezentujący etapy powstawania mozaiki ze zdjęcia https://www.youtube.com/watch?v=emGqtM4Rkww

Mozaika to dekoracja w postaci wzoru wykonana z małych kamieni, szkła czy ceramiki. Technika układania mozajek znane były już w starożytności.
Pierwsze mozaiki układano z otoczaków, znalezionych na brzegu rzeki czy też morza. Nazwano tę technikę „opus barbaricum”, a powstałe w ten sposób mozaiki charakteryzowały się monochromatycznością. Podpowiadamy jak podobną mozaikę z małych okrągłych kamieni można ułożyć we własnym ogrodzie.

Krok 1:
Należy zaopatrzyć się w dużą ilość otoczaków.
Najlepiej wybierać te w podobnym rozmiarze i regularnym kształcie.

Krok 2:
Podstawą do stworzenia mozaiki może być kwadrat z wyjętej z tradycyjnego chodnika kostki brukowej. Ważne jest aby obramowaną, utwardzoną przestrzeń wysypać mieszanką lekko wilgotnego piasku, która będzie doskonałą zaprawą dla układanych wewnątrz kamienia.
Następnie na tak przygotowanym podłożu układamy wzór wg naszego uznania i fantazji, ubijając kamienia gumowym pobijakiem.

Krok 3:
Przy pomocy poziomnicy upewnij się, że powierzchnia mozaiki zrównuje się z powierzchnią chodnika, przy czym jej środek powinien być nico wyżej, aby woda deszczowa mogła z łatwością odpływać na boki.

Krok 4:
Następnie układamy kolejne części mozaiki, powtarzając poprzednie kroki. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie pośrodku jednego większego kamienia, który będzie stanowił uroczą dekorację.

Krok 5:
Zanim piasek całkiem wyschnie, można wprowadzać małe poprawki w mozaice. Przy pomocy gumowego pobijaka wyrównujemy powierzchnię dekoracji.

Krok 6:
Nadmiar piasku zdmuchujemy z powierzchni mozaiki przy pomocy dmuchawy do liści, ustawionej na najniższy program. Następnie opłukujemy kamienie przy pomocy lekkiej mgiełki wody.

Krok 7:
Po ok. 2 godzinach od wykonania poprzedniego kroku, wypełniamy przestrzenie pomiędzy kamieniami mieszanka mokrego piasku, tworząc coś na kształt fugi. W ten sposób nadajemy mozaice wykończonego wyglądu.

Krok 8:
Nad mozaiką wyciskamy wodę z gąbki. Powtarzamy ten krok każdego dnia, przez co najmniej 5 dni, aby mozaika mogła dobrze osiąść w ziemi. Unikamy chodzenia po niej przez okres tygodnia.

Źródło: Better Homes & Gardens

W celu wykonania i wyceny mozaiki przez firmę zapraszam do kontaktu https://www.facebook.com/galeriaRN/

Kategoria: Blog | Komentarze: 0

Avatar for Redakcja

Redakcja

Napisz pierwszy komentarz!

Pozostaw odpowiedź